Aktualności
Utrzymanie terenów zielonych

Utrzymanie terenów zielonych

Jednym z ważnych zadań stojących przed firmą zajmującą się obsługą nieruchomości jest utrzymanie terenów zielonych wokół budynków handlowych i biurowych.

Obsługa nieruchomości nie sprowadza się wyłącznie do sprzątania pomieszczeń biurowych, prowadzenia recepcji lub kantyny i podobnych zadań. Tak jak w zimę należy zadbać o odśnieżanie terenu dookoła budynków, tak w miesiącach letnich trzeba uważnie dbać o tereny zielone.

Roślinność wymaga pielęgnacji

Trawniki, parki i klomby znajdujące się na terenie przedsiębiorstwa w sąsiedztwie budynków biurowych lub hoteli tworzą swoisty mikroklimat wpływający na jakość i komfort życia przebywających w okolicy osób. Ich dobry stan jest bardzo ważny dla pracowników, gości odwiedzających biura oraz klientów wynajmujących pokoje w hotelu.

Dbanie o pielęgnację terenów zielonych wokół nieruchomości jest niezmierne istotne. Roślinność wymagają pielęgnacji i nie jest trudno zaniedbać tereny zielone. Regeneracja wyschniętego trawnika lub ponowne posadzenie ususzonych lub w innych sposób zniszczonych kwiatów i krzewów jest kosztowne i co najważniejsze - czasochłonne.

Dbanie o roślinność to nie jest proste zadanie

Rośliny cały czas rosną i wymagają stałej opieki. Zaniedbania w tej materii stają się bardzo szybko widoczne mogą rzutować na ocenę przedsiębiorstwa w oczach kontrahentów, klientów wizytujących biuro lub zniechęcić gości hotelowych przyjeżdżających na wakacje. Firmy zewnętrzne zajmujące się utrzymaniem roślinności przy budynkach biurowych i hotelach powinny oferować całą gamę usług.

Właściciel nieruchomości musi zadbać o to, by partner zajmujący się pielęgnacją terenów zielonych oferował kompleksowe rozwiązania na każdą porę roku. Tereny zielone wymagają najwięcej uwagi wiosną oraz latem. Na początku roku, po roztopieniu się śniegu, konieczne jest uporządkowanie terenu usunięcie uszkodzeń spowodowanych opadami śniegu.

O roślinność trzeba dbać cały rok

W miesiącach letnich roślinność trzeba uważnie pielęgnować i dbać o jej odpowiednie nawodnienie. Należy ustalić harmonogram podlewania w zależności od typu roślinności i nasłonecznienia, a także modyfikować go w oparciu o zmieniającą się temperaturę. Trawniki wymagają regularnego koszenia, żywopłoty trzeba przycinać, a z kwietników należy usuwać odpowiednio szybko chwasty i szkodniki.

W wielu przypadkach konieczna będzie też regeneracja np. zadeptanych trawników. Firma z dużym doświadczeniem w pielęgnacji roślinności będzie mogła wybrać odpowiednie mieszanki nasion i wysieje je w odpowiedni sposób. Jesienią zaś trzeba tereny zielone przygotować do sezonu zimowego. Na terenach, gdzie rosną drzewa, konieczne jest cykliczne grabienie i wywożenie opadających liści.

Tereny zielone, a wizerunek przedsiębiorstwa

Dbanie o roślinność ma też wymiar wizerunkowy dla firmy. Firmy zajmujące się utrzymaniem terenów zielonych w dobrym stanie mogą nie tylko pielęgnować istniejące trawniki, krzewy, drzewa i żywopłoty, ale specjaliści mogą zadbać o przemyślanie sadzenie nowych roślin, w tym drzew, krzewów i kwiatów, uatrakcyjniających dany obszar z uwzględnieniem indywidualnej charakterystyki terenu.

Często trawnik, żywopłot lub kwietnik to pierwsze co widzą goście, kontrahenci i klienci udający się do biura lub hotelu. Dzięki utrzymaniu roślinności wokół nieruchomości w należytym porządku firma może zrobić dobre pierwsze wrażenie na gościach - zanim jeszcze przekroczą oni próg budynku.